top of page

מדדים

מטופל/ת יקר/ה!

המדדים שלפניכן/ם מסתמכים על שיחות עם גורמים רפואיים ועברו אדפטציה בהתאם לסוגי הבדיקות. המדדים מתבססי גם ובעיקר על ספרם של אלן דה בוטון וג'ון ארמסטרונג Art as Therapy המגדיר שבע איכויות שבעטיין אנחנו זקוקים לאמנות בחיינו ככח מרפא, מזין וחיוני. תודה לד"ר רם מזכרת, מנהל היחידה לטיפול נמרץ בילוד בבית החולים שיבא על שחשף אותנו לעולמם של המנטרים והמנוטרים בפגיות.

1. זיכרון - מדידת היקף הראש

אמנות היא דרך לשימור חוויות ומסייעת בהכלתן. הראש הוא כלי ההכלה המרכזי בגופנו. בו מצוי מרכז החוויות- המח.

היקף ראשם של הפגים נמדד עם הגעתם הראשונית אל הפגיה כחלק מבדיקה גופנית כללית שנועדה לבדוק את מידת ההתאמה בין מצבו הגופני של הפג וגילו. בהמשך ולאורך משך אשפוזו מנותרת פעילות המח שלו באמצעות אולטראסאונד.

ראש הפג והגולגולת המתפתחת שלו מאפשרים גישה נוחה לצילום ומעקב אחר כל חוויה וחוויה שנרשמת. ביחס להיקף ראשכן/ם חישבו כמה חוויות הוא מכיל וכמה רשמים אסף? לו היינו יכולות לצלם אותו מאז ועד היום היינו יכולות לכתוב את סיפור חייכן/ם.

Untitled-1-01.png

2. תקווה - מבחן אחיזה

המבחן מדד את אפשרות האחיזה שלכן/ם. צוות הרופאים והאחיות בפגיות עורכים בדיקות מוטוריות בהיקף הרבה יותר מצומצם כמובן ולרוב "מבסוטים" אם המטופלות/ים שלהם מצליחים להחזיק מוצץ בפה. ככל שהצלחתן/ם להחזיק יותר גרביים בידכן/ם, היכולת המוטורית שלכן/ם מפותחת יותר. אך בהשוואה לפג המתפתח גם עצם הכנסת היד אל המגירה היא פעולה מוטורית שאינו מסוגל לה.

האופטימיות חשובה לו וגם לנו. היא משפיעה על תוצאותיהן של משימות. היא כלי עבורנו להתמודד עם האסונות והקשיים שבעולם. במובן מטאפורי היד מאפשרת לכם להחזיק לא רק את הכדורים אלא גם את עצמכם בעולם.

Untitled-1-02.png

3. מודעות עצמית - יצירת מרקם

אנחנו לא שקופים לעצמנו. יש לנו אינטואיציות, חשדות תחושות בטן ורגשות מעורבים שקשה להגדיר בצורה פשוטה. המבחן מודד את התפרקות חומץ הבלסמי בתוך שמן הזית כמטפורה להיקלטות החמצן בגופו של הפג.

מעבר לכך, המבחן חשף את המוכנות שלכן/ם להתנסות, אולי בניגוד לאותם חשדות ורגשות מעורבים. ניתן לומר שככל שיצרתן/ם טקסטורה מעניינת יותר בתוך שמן הזית,  ניכרת גם מידת היכולת שלכן/ם להיחשף ולחשוף בפני העולם. 

Untitled-1-06.png

4. גדילה - מבחן האזנה

כשאנחנו מוצאים נקודות חיבור לזר אותו אנו פוגשים אנחנו יכולים לגדול. 
אם זיהיתן/ם במדויק את הביטוי שנאמר אתן/ם נמצאים בשלב מתקדם בתהליך הגדילה. 
אם שמעתן/ם משהו שונה ממה שנאמר אתן/ם נמצאים בשלב ראשוני בתהליך הגדילה. 
אם לא הצלחתן/ם לפענח דבר, טרם התחלתם לגדול. 

Untitled-1-04.png

5. צער - מבחן העין היבשה

אמנות יכולה ללמד אותנו כיצד לסבול בצורה מוצלחת. מבחן העין היבשה נועד לסחוט אותנו רגשית ולבדוק את מידת הרגישות שלנו לצערם של אחרים. נשאלת השאלה, באיזה אופן משפיעים המסכים אליהם אנו חשופים מדי יום בשגרה ובמיוחד בימים אלה של סגר בבית ומגיל ינקות של ממש בעידן זה, על האפשרות שלנו לחוש אמפתיה? האם מדד הדמעות באמת משקף את מידת הרגש שחשתם?

Untitled-1-05.png

6. איזון - מבדק כרומטוגרפי

מדוע לאנשים יש טעם כל כך שונה? למה הם נמשכים לדברים אחרים ומופעלים על ידיהם? התשובה היא הפרופיל הרגשי שלנו. ממש כמו תוסף מזון, האמנות שאנחנו אוהבים משלימה את שחסר לנו. גם כבודדים וגם כחלק מחברה. הכימיה בדמם של הפגים נבדקת כל הזמן בניסיון לאתר את שחסר להם.

הצבעים המופיעים על משטח הבחינה כולם חשובים במפת הצבעים ולכולם יש מקום ומשמעות והצבעים שהתקבלו לכן/ם במהלך הניסוי משקפים את עולמכן/ם הרגשי בימים אלו. 

Untitled-1-07.png

7. הערכה - מבחן הנשיפה

האמנות מאפשרת לנו להכיר בחשיבותו של הרגע הצנוע, הרגיל. פעולת הנשימה והנשיפה הפשוטה שאותה אנחנו לוקחים כמובנת מאליה, לא פשוטה לפגים מתפתחים. פעולת הריאות שלהם מנוטרת כל הזמן דרך המכשירים שאליהם הם מחוברים. היא מנוטרת גם באופן עקיף על ידי וידוא רמת החמצן בדמם.

שימו לב כמה נרות הצלחתן/ם לכבות בנשיפה אחת בודדת והעריכו מחדש את יכולתכן/ם לקחת אוויר וגם לגרום בעזרתו לשינוי בעולם שמסביבכן/ם. 

bottom of page